Miért fontos a magnézium?

A magnézium nélkülözhetetlen például az izmok és a szív működéséhez, a csontok épéségéhez. Emellett fontos szerepe van a vérnyomás és a cukoranyagcsere szabályozásában. A magnéziumhiány számos kórnikus betegséggel társul, beleértve a migrénes fejfájást, a szívinfarktust, a sztrókot, a magas vérnyomást és a 2-es típusú cukorbetegséget.

Tudta, hogy az étcsokoládé hasznos magnéziumforrás?

Felnőtteknek napi 300-400 mg magnézium szükséglete van. Magnéziumban gazdagok az alábbi gabonafélék:

  • korpa
  • hajdinadara
  • teljes kiőrlésű lisztből készült ételek

Remek magnéziumforrásnak számítanak az olajos magvak, a hüvelyesek, a diófélék, a kakaó, az étcsokoládé, a hal, a burgonya, a banán és az ivóvíz.

A magnézium felszívódása elsősorban a vékonybélben történik.

Mik a magnéziumhiány tünetei?

A magnéziumhiány tünetei a tartós gyengeség, gyors kimerülés, koncentráció és figyelemzavarok, fokozott fogékonyság a fertőzésekkel szemben, a stresszel szembeni csökkent ellenállóképesség, a kéz remegése és bizsergése, a szemhéj és ajkak remegése, nyugtalanságérzés, heves szívdobogásérzés.

Milyen betegségek esetén fogyasszunk több magnéziumot?

Cukorbetegség, magas vérnyomás, ischaemiás szívbetegség, pajzsmirigy túlműködés, migrén, depresszió esetén. Bizonyos gyógyszerek szedése esetén – mint például a gyomorvédők, vízhajtók, fogamzásgátlók, nyugtatók – fordulhat elő magnéziumhiány. Gyerekeknél az intenzív növekedés, ezen kívül a terhesség és szoptatás, a versenyszerű sport is okozhat magnéziumhiányt.

Hogyan pótoljuk a magnéziumot?

A már említett táplálékok mellett gyógyszeres úton is van lehetőség a magnézium pótlására. Akinél ez szükséges, annak érdemes a citrátot vagy laktátot tartalmazó magnéziumkészítményt választania. B6 vitaminnal való kombinálás tanácsos lehet.

Kinek nem ajánlott a magnéziumpótlás

A súlyos veseelégtelenségben szenvedőknek nem ajánlott a magnézium bevitele.